Jak wybrać halówki? Które będą odpowiednie?

Halówki to specyficzna odmiana butów do piłki nożnej. Projektowane są aby zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo gry w piłkę na hali. Buty halowe można uznać za obuwie uniwersalne, ponieważ są bardzo chętnie noszone na co dzień przez dzieci i dorosłych. Decyduje o tym wygoda, atrakcyjny wygląd oraz lekkość, czyniące z nich idealne obuwie na ciepłe, suche dni. Wykorzystywane przez amatorów oraz profesjonalnych zawodników futsalu mają kilka cech charakterystycznych, na które trzeba zwracać uwagę przy wyborze modelu odpowiedniego dla własnych potrzeb.

Buty halowe

Buty na halę muszą mieć przede wszystkim odpowiednią podeszwę. Podeszwa nie może brudzić powierzchni boiska, większość sal gimnastycznych oraz hal sportowych ma zapisaną w swoim regulaminie konieczność korzystania właśnie z takich butów. Z tego powodu producenci wytwarzają podeszwy z materiałów syntetycznych typu no-marking. Drugą właściwością wymaganą od podeszwy w halówkach jest dobra amortyzacja. Zawodnik grający na hali podczas biegu z dużą siłą uderza o twarde podłoże, ponieważ nawet nawierzchnie typu mondo nie gwarantują wystarczającej amortyzacji. Jeżeli gra odbywa się na klasycznym parkiecie, ciągle dość często spotykanym szczególnie na mniejszych salach gimnastycznych, obciążenie stawu skokowego i stawów kolanowych jest jeszcze większe. Kluczowa dla zapewnienia najwyższego poziomu amortyzacji jest podeszwa środkowa wykonywana z pianek skutecznie pochłaniających drgania. Futsal wyróżnia się na tle piłki nożnej w wydaniu tradycyjnym niesamowitą szybkością gry, a to z kolei wymaga od zawodników specyficznego poruszania się. Podczas gry na hali wykonuje się mnóstwo sprintów, momentalnych zatrzymań biegu i nagłych zmian kierunków. Buty halowe muszą posiadać podeszwę zewnętrzną przystosowaną do specyfiki gry – przez stosowanie odpowiedniej gumy lub mieszanek syntetycznych najlepsi producenci halówek tacy jak Nike, Adidas, Joma czy Asics tworzą podeszwy łączące przyczepność do podłoża ze znakomitą zwrotnością.

Halówki

Oczywiście podeszwa to nie wszystko, buty na halę muszą mieć też odpowiednią cholewkę. W ofercie największych firm spotykane są dwie odmiany halówek. Klasyczne buty halowe wykonane są ze skóry naturalnej lub ekologicznej, a ich cholewka ma dość dużą miękkość. Uzyskuje się ją przez stosowanie podszewki, wyścielanego języka i lekko wypełnianego kołnierza wokół kostki. Takie buty są miękkie, a w kontakcie z piłką – szczególnie przy oddawaniu strzałów prostym podbiciem – lekko amortyzują. Najnowszym trendem wśród producentów halówek jest stosowanie lekkich, jednowarstwowych cholewek, ściśle przylegających do stopy. Najlepszym przykładem takich butów są halówki Nike. Wykonywane z cienkiej skóry syntetycznej i wyposażone w cienki język zachowują się jak druga skóra na stopie – każdy kontakt z piłką jest świetnie odczuwany przez zawodnika, który odnosi wrażenie gry bosymi stopami. Tego rodzaju halówki dają pełną kontrolę nad piłką. Jednak z drugiej strony nie wszyscy zawodnicy lubią kiedy uderzanie piłki jest tak mocno odczuwane dlatego wybierają halówki klasyczne.

Wspólna dla obydwu rodzajów butów halowych jest konstrukcja pięty i kołnierza cholewki. Pięta musi być usztywniona, ponieważ tylko taka stabilnie trzyma stopę podczas szybkich zmian kierunku biegu. Mocne trzymanie pięty zwiększa bezpieczeństwo gry, bo pomaga unikać skręceń i zwichnięć stawu skokowego. Kołnierz cholewki układa się wokół kostki dlatego dla pełnego komfortu zawodnika nie może uciskać. Anatomiczny profil kołnierza gwarantuje, że po zasznurowaniu halówek nie powstaną żadne punkty ucisku przeszkadzające zawodnikowi. W zapewnieniu właściwego dopasowania duży udział ma wkładka buta. Halówki posiadają wkładkę wyjmowaną lub wklejaną na stałe. Wkładka wyjmowana może być łatwo wymieniona kiedy się wygniecie, z kolei wkładka wklejana jest stabilniejsza – wybór zależy od preferencji użytkownika. Wkładki wykonywane są z różnego rodzaju miękkich pianek, które dają miękkość, komfort i wspomagają podeszwę w amortyzowaniu podczas biegu. Jeżeli nadal nie wiesz jakie wybrać halówki? Zajrzyj do poradnika powyżej.

W kategorii butów sportowych halówki nie należą do butów najdroższych, dlatego tanie halówki wcale nie oznaczają obuwia słabej jakości. Producenci bardzo dbają o dużą wytrzymałość swoich produktów, ponieważ buty na halę poddawane są podczas gry dużym obciążeniom.